Congratulations to all of the Winners and Runners Up at our Annual end of year Student Awards Ceremony held at Whitley Bay Playhouse.

Thanks goes to all of our students and staff for all the hard work and dedication shown throughout the year, thanks also to the sponsors of our award ceremony – your ongoing support is very welcome.

Pictures from the awards ceremony can be on our Facebook page.

Award winners and runners up

AS
Jordan Golden - WINNER

Belinda Campbell - HIGHLY COMMENDED
Lara Kirkpatrick - HIGHLY COMMENDED

A2
Jessica Sproat - WINNER
Victoria Adams - HIGHLY COMMENDED
Katie Penfold - HIGHLY COMMENDED

Employability
Anna Garcia - WINNER
Hannah Gray - HIGHLY COMMENDED
Robert Angus - HIGHLY COMMENDED

Sport
Morgan Dunn - WINNER
Emily Gibson - HIGHLY COMMENDED
Tiegan Vasey - HIGHLY COMMENDED

Child Care
Sophie McIntyre - WINNER
Josie Winter - HIGHLY COMMENDED
Chloe Coltman - HIGHLY COMMENDED

Health & Social Care
Chloe Anderson - WINNER
Carl Watson - HIGHLY COMMENDED
Lorraine Fawcett - HIGHLY COMMENDED

Uniformed / Public Services
Natasha Best - WINNER
Callum Murphy - HIGHLY COMMENDED
Johnathan Mason - HIGHLY COMMENDED

NESA
Ben Hogg - WINNER
Rebecca Hiles - HIGHLY COMMENDED
Tom Wilcox - HIGHLY COMMENDED

Floristry
Sharon Johnson - WINNER
Michaella Johnson - HIGHLY COMMENDED
Katie Pike - HIGHLY COMMENDED

GCSE or Functional Skills
India Heaney - WINNER
Katie Taylor - HIGHLY COMMENDED
Edith Odigie - HIGHLY COMMENDED

Computing
Andrew Lynn - WINNER
Alex Anderson - HIGHLY COMMENDED
Alex Nicholson - HIGHLY COMMENDED

Art & Design
Hannah Robinson - WINNER
Bethney Gould - HIGHLY COMMENDED
Sophie Dowse - HIGHLY COMMENDED

Hairdressing
Emma Flannagan - WINNER
Leigh Parr - HIGHLY COMMENDED
Joanne Parker - HIGHLY COMMENDED

Beauty
Jamiee Leigh Flynn - WINNER
Hollie Blake - HIGHLY COMMENDED
Elmira Bajrami - HIGHLY COMMENDED

Catering
Chris Furlong - WINNER
Joe Kimber - HIGHLY COMMENDED
Jasmine Robertson - HIGHLY COMMENDED

ESOL
Kamila Winiarska - WINNER
Antonia Marta Ortiz Mendez - HIGHLY COMMENDED
Mayada Atto - HIGHLY COMMENDED

Prep for Life & Work
Jordan Carrielies - WINNER
Gary Nairn - HIGHLY COMMENDED
Samantha Muleya - HIGHLY COMMENDED

Access to HE
Yasmin Choudhury - WINNER
Lynsey Laws - HIGHLY COMMENDED
Lindsey Miles - HIGHLY COMMENDED

HE
Charlie Knight - WINNER
Rebecca Poremba - HIGHLY COMMENDED
Janine Hitchman - HIGHLY COMMENDED

eacher Training
Anna Garcia - WINNER
Saima Sahir - HIGHLY COMMENDED
Heather Woods - HIGHLY COMMENDED

Engineering
Olivia Flewitt-Clark - WINNER
Ewan Fleming - HIGHLY COMMENDED
Joe Hakin - HIGHLY COMMENDED

Construction
Connor Heal - WINNER
Kyle Peters - HIGHLY COMMENDED
Jamie Taws - HIGHLY COMMENDED

Apprentice
Peter Haddow - WINNER
Carla Pringle - HIGHLY COMMENDED
Elenor Robe - HIGHLY COMMENDED

Princes Trust
Caitlyn Young - WINNER
Dale Brown - HIGHLY COMMENDED
Ryan Kelley - HIGHLY COMMENDED

STEM
Mason Banks - WINNER
Ciaran McClelland - HIGHLY COMMENDED
Haidee-Marrie Jones - HIGHLY COMMENDED

Principals Award
Janice Brown - WINNER

Principals Award
Bevan Leeke - WINNER

Principals Award
Alannah Harding - WINNER
Emma Gow - WINNER
Bethany Richardson - WINNER
Brandon David - WINNER
Charlotte Hamilton - WINNER
Belinda Campbell - WINNER

Overall Student of the Year
Chris Furlong - WINNER